И со гаќите на Ивона се претера…

Си признавам без ќотек дека претерав со досетките за гаќичките на Ивона. Признавам и молам да ми биде простено. Молам бидејќи се отворив ко паштета, молам бидејќи женските гаќи ми се слаба точка (без разлика дали се работи „Битпазарска чежња“ или пак за скапа роба за уште „поскапи“ персони). Чувствувам должност да објаснам зашто баш денеска главна тема ми беше скапиот долен веш на лицето И.Т. Continue reading

Categories: Пушти вода | Tags: , , , , | Leave a comment

Војна

Има еден многу убав српски филм се вика „Турнеја“. Србите прават страшни филмови. Имаат муда да покажат работи, што не се баш за покажување. Во тој филм има еден многу добар и поучен момент:

Continue reading

Categories: Пушти вода | Tags: , , , | Leave a comment

Македончето… Виртуелен ебач и нерез за приплод

0000104160-middleНикој не ја сака вистината. Никој не сака да му се плесне у фаца нешто што упорно се пика под тепихот на националните фантазии… Македонија е неуспешен експеримент!!! Ајде да направиме два три реда муабет за грдата Македонија создадена за да биде цицана до последен тендер и последно партиско вработување. Таа Македонија ли е успешната приказна, или пак онаа од филмираните прошетки на Владо Јовановски од типот „дај извај малку од тоа пинџуро да каснам“? Continue reading

Categories: Пушти вода | Tags: , , , , , , , , , | Leave a comment

Поетот и Македонија

pejomakedonijaНа 16 октомври 1914 г. забравен от приятели, но не и от македонските си другари,изпаднал в мизерия, слепият Яворов изпива отрова и наново прострелва черепа си.Този път ръката му не трепка. В последния си миг преди смъртта поетът написва прощалното си писмо до Тодор Александров, започвайки с обръщението „Брате Тодоре”. Тази изповед на отиващия си от земния свят страдалец никой българин и човек не може да чете и не ще може да чете равнодушно и спокойно, защото в нея има велики чувства на обич и всеотдайност, на вярност и благородство. Само „изключително чист и честен човек” като Яворов може да напише: ”Брате Тодоре, Прости ме ти, нека ме простят и всички други, че изменям на Македония. Аз умирам тук. Ще легна при моята мила Лора. Твоята деликатна душа ще ме разбере и прости. Целувам те дълбоко трогнат от грижите, които положи за мене през дни на големи изпитания. Благодаря ти за тия деветстотин лева помощ от организацията, без които отдавна бих умрял от глад, наместо куршум както ми приляга. Кажи на Македония, когато отидеш там, че нейният син (аз се считам за неин) умря в свободна България увенчан с най-мръсна клевета. И когато тя бъде свободна, нека един другар дойде на гроба ми и каже: “Поздрав от нашата майка мъченица – тя е вече щастлива!” Предай моите сърдечни поздрави на домашните си. Горещо стискам ръцете на Христо Матов и Х.Татарчев и Ал.Протогеров. Целувам те. Сбогом. Твоя Пейо.” Извор: весник „Земја“ 16 октомври 2014 г.

PS: Пејо Јаворов е еден од најголемите бугарски поети и е автор на една од најубавите песни поврзани со Македонија „Ден денувам“ посветена на неговиот добар другар, идеологот на македонското дело- Гоце Делчев.

Categories: Чудниот свет на Величков :) | Leave a comment

Сведоштво на комита од четата на Дончо Војвода

trump-veles-macedonia-758x386Уште не сум легнат салам да поспијам… Еуфоријата е голема. Пред телевизор и компјутер сум од 2 и нешто сабајле и еве ме уште сум на први борбени антисоросоитски редови. Бобо Томиќ направи страшна емисија на ТВ Сонце околу избориве во САД. Нашиов победи. Онаа соросоитката го јадеше сосе јајца, ама ако и… Чим му дава пари на оној миљардерон Сорос, да ни ја разнебити Македонијава, така и треба. Море газ стопанкин да и…!!! Continue reading

Categories: Пушти вода | Leave a comment

Во недела посабајлечки за Диме, Бугарот и уште нешто

Вчера му се јавив на другар ми Владо, да се позаебаваме на тема- Чичко Кумплунг и неговата намера да ги остави Цоле и Стојна и да се ожени за Французинка која ќе му пее на шпански :). Од збор на збор и ете го Диме С. ни улета ко бркан од криминалци Албанци министер, со кого си играат кур ташак пошо е бејби фејс и не му се плашат. Јас мислам дека, ако Диме искочеше како муж и си кажеше јавно: Continue reading

Categories: Пушти вода | Leave a comment

Бургија vs Тарчуловска… Кој спомна промени?

Ви текнува на овој муабет…? Мислам дека Боки Бургија не се впишува овде. Да, СЈО не е власта, ама нели е чекор кон промената. Нели промена значи разделба со старите практики? Или грешам?! Моментов со вработувањето на колумнистот Борче Трајковски во СЈО е гол пас за „курирци“, „телеграфци“, „журналци“ и оние од на Наталија Ивчева сајтот што му се упикани на Путин знаете каде. Continue reading

Categories: Чисто онака | Leave a comment

Протести, српска музика и други евтини филмови

protest-na-tetovskite-gimnazijalci-krop-01Средношколците Македонци во Тетово протестираат. Бараат нормални услови за одвивање настава во земјата во која национален спорт е кршењето на спомен обележја. Децата бараат нормални услови за да учат, ама нема кој да им обрне внимание. Сега неколку месеци пред избори е баш онака фино рајава пак да се подели. Continue reading

Categories: Пушти вода | Leave a comment

Денот кога таа…

is-domestic-violence-a-felony-in-texasНе бе, нејќам да го копирам Драган Танески. Сакам да си поприкажеме за друго… Continue reading

Categories: Чисто онака | Leave a comment

Теткици

Malena_10_webthumb_640x360_640x360_390317123850Теткици… Ама многу теткици онака, да има, шо се вели. Феминиските да не паѓаат во трансови, бидејќи јас сум многу поголем феминист од многу недепилирани и од долго време непосетени репродуктивни органи за кои поседовниот лист го имаат лица од женски пол што до ручек се мразат себе си, а после ручек сите останати. Continue reading

Categories: Чисто онака | Leave a comment

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: